Flety proste i poprzeczne

eRaty Santander Consumer Bank

nasze aukcje allegro Dla podróżnych zwrot podatku VAT
Flety proste i poprzeczne

Flet - jaki to instrument? Zalicza się go do grupy instrumentów dętych drewnianych. Klasyczny flet występuje w postaci cienkiej, pustej w środku rurki. Najbardziej popularnymi modelami tego instrumentu są flet prosty, chętnie wybierany przez osoby, które chcą rozpocząć przygodę z instrumentami i muzyką, znajdujący zastosowanie w podstawowym wyks...

Flet - jaki to instrument? Zalicza się go do grupy instrumentów dętych drewnianych. Klasyczny flet występuje w postaci cienkiej, pustej w środku rurki. Najbardziej popularnymi modelami tego instrumentu są flet prosty, chętnie wybierany przez osoby, które chcą rozpocząć przygodę z instrumentami i muzyką, znajdujący zastosowanie w podstawowym wykształceniu muzycznym, np. w szkole oraz w muzyce dawnej, folkowej i flet poprzeczny, który jest instrumentem charakterystycznym dla muzyki poważnej. 

Flety proste - czym się charakteryzują

Flet prosty zwany fletem podłużnym jest jednym z najprostszych instrumentów muzycznych i wywodzi się od ludowej fujarki, a jego konstrukcja jest do niej zbliżona. Ze względu na prostą formę gry, flet podłużny stanowi podstawowy instrument szkolny na zajęciach wychowania muzycznego. Obecnie flety proste mają dźwięki podstawowe c lub f i są produkowane zarówno z drewna, jak i plastiku. Jeśli chcemy osiągnąć miękkie brzmienie o prostym tembrze, należy zdecydować się na flet drewniany - zazwyczaj wykonany z drewna klonu lub gruszy. Pierwszy rodzaj fletu drewnianego zalecany jest do gry zespołowej, z kolei flet drewniany wykonany z gruszy jest dedykowany głównie osobom preferującym grę w pojedynkę. W ofercie sklepów muzycznych znaleźć można również flety drewniane wykonane ze śliwy, bukszpanu, jesionu i hebanu. 

Flety poprzeczne - co warto o nich wiedzieć?

Flet poprzeczny zwany wielkim najczęściej wykonany jest z drewna lub metalu. Instrument ten dostępny jest w skali od c¹ lub h małego do d4 i zaliczany jest do instrumentów nietransponujących, czyli takich, w których zapis nutowy jest taki sam jak realny wydawany dźwięk. Flety poprzeczne są instrumentami o najwyższej skali ze wszystkich instrumentów dętych. Sprawdzają się zarówno w muzyce rozrywkowej, jazzowej, jak i symfonicznej. Do najbardziej znanych i najważniejszych odmian współczesnego fletu poprzecznego zaliczyć można krótki flet piccolo o brzmieniu wyższym o jedną oktawę od klasycznego fletu poprzecznego, flet altowy i sopranowy. Do XX wieku flety poprzeczne były fletami drewnianymi. Obecnie wykonuje się je z metali, głównie z niklu, srebra, złota, a nawet platyny - materiał, z jakiego instrument został wykonany bezpośrednio wpływa na jego brzmienie, dlatego zdarza się łączenie surowców, np. flet poprzeczny z drewnianym ustnikiem i metalową pozostałą częścią. Tego typu zabieg sprawia, że instrument brzmi nieco ciszej i cieplej niż klasyczny flet.

Flety proste i poprzeczne zaliczane są do aerofonów wargowych. Oznacza to, że w celu wydobycia dźwięku z instrumentu, grający dmie w ustnik, w wyniku czego powietrze w komorze rezonacyjnej fletu rozdziela się na dwa strumienie. Jeden z nich uchodzi przez szczelinę instrumentu, a drugi zostaje poddany wibracji, przepływając przez prostą rurkę. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z muzyką, flet będzie idealnym wyborem.



Więcej

Flety proste i poprzeczne Jest 21 produktów.