Kategorie

eRaty Santander Consumer Bank

nasze aukcje allegro Dla podróżnych zwrot podatku VAT
    Porady    0Komentarze
Jak wybrać smyczek do skrzypiec? Poradnik

Rozpoczynasz naukę gry na skrzypcach? Poza wyborem odpowiedniego instrumentu pamiętaj o zakupie akcesoriów, które są równie istotne podczas gry. Jak wybrać smyczek do skrzypiec? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Muzyka płynąca ze skrzypiec zachwyca swoją wyjątkowością i szlachetnością. Nic więc dziwnego, że największa ilość osób rozpoczynająca przygodę z muzyką sięga właśnie po ten rodzaj instrumentu smyczkowego. Poza odpowiednim dopasowaniem instrumentu równie ważny jest wybór smyczka. Jaki wpływ ma on na powstające brzmienie i na co zwrócić uwagę podczas wyboru akcesoriów do instrumentów smyczkowych? Prezentujemy kilka sprawdzonych i przydatnych wskazówek.

Smyczki skrzypcowe - gwarancja pięknej gry

Wydawać by się mogło, że decydując się na skrzypce i chcąc rozpocząć grę na nich, to właśnie one są najważniejsze, a akcesoria do instrumentów smyczkowych nie mają wpływu na jakość gry. Nic bardziej mylnego! Smyczki do skrzypiec są równie istotne co same skrzypce. Wybór odpowiedniego smyczka bezpośrednio wpływa na dźwięk, technikę oraz rozwój umiejętności grającego. To, jakiej jest wielkości, jaki kształt przybiera oraz w jaki sposób został wykonany, przekłada się również na komfort użytkowania, co jest szalenie istotne w przypadku gry na instrumentach smyczkowych. Zastanawiasz się, jak wybrać smyczek do skrzypiec, aby zapewnić sobie wygodną grę? Przede wszystkim pamiętaj, aby dopasować rodzaj akcesoriów do instrumentów smyczkowych do specyfiki gry oraz rodzaju skrzypiec, po jakie sięgasz. Smyczek, nawet ten wykonany w najbardziej profesjonalny sposób nie będzie równie dobrze dopasowany do każdego rodzaju skrzypiec, dlatego istotne jest, aby smyczki do skrzypiec były dopasowywane bezpośrednio do rodzaju instrumentu oraz stylu muzyki, jaki chcemy wykonywać. Jak wybrać smyczek do skrzypiec, aby gra była przyjemnością? Stając przed zakupem akcesoriów do gry, pamiętajmy, że smyczek powinien być zwrotny oraz powinien posiadać odpowiednio wyważony, wyprofilowany i sprężysty pręt, który umożliwia prawidłowe i stabilne oparcie w każdej części smyczka. Równie istotne podczas wyboru smyczków skrzypcowych jest to, aby zapewniały one pełny, selektywny artykulacyjnie dźwięk bez szumów i przydźwięków.

Smyczki do skrzypiec - na co zwracać uwagę podczas zakupu? 

Odpowiednie zaopatrzenie się w instrumenty i akcesoria muzyczne to połowa sukcesu. To, jakie skrzypce wybierzemy, nie tylko wpłynie na brzmienie, jakie uzyskamy, ale także na komfort podczas gry i jej swobodę. Podobnie jest w przypadku doboru akcesoriów do instrumentów smyczkowych. Zatem jak wybrać smyczek do skrzypiec? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • waga smyczka do skrzypiec - waga standardowego smyczka waha się zwykle od ok. 54 do ok. 65 gramów. Wybór wagi jest uzależniony głównie od preferencji grającego. Dla większości skrzypków bardziej istotne niż waga jest wyważenie poszczególnych części smyczka skrzypcowego. Cięższe smyczki mogą pomóc w uzyskaniu pełniejszego dźwięku, jednak zbyt duża waga może powodować zmęczenie mięśni i kontuzje zwłaszcza przy regularnym, długim graniu. Z kolei zbyt lekki smyczek do skrzypiec może skłaniać do mocniejszego wciskania smyczka w strunę, co może doprowadzić do wykrzywienia pręta. 

  • materiał, z jakiego został zrobiony - najczęściej stosowanym materiałem do wyrobu smyczków skrzypcowych jest drewno brazylijskie, wężowe i fernambuk. Na rynku dostępne są również smyczki powstałe z różnego typu tworzyw sztucznych. Stając przed wyborem akcesoriów do instrumentów skrzypcowych, pamiętaj, że cena często wiąże się z jakością - najtańsze smyczki zazwyczaj produkowane są z materiału podatnego na odkształcenia. Często są też mało sprężyste, co rzutuje na jakość gry. Rodzaj drewna, z jakiego został wykonany smyczek, powinien być również dopasowany do rodzaju skrzypiec. Zdarza się, że smyczki są zdobione metalowymi elementami - poza funkcją zdobienia ma to na celu również dociążenie niektórych partii smyczka.

  • kształt pręta smyczka - wyróżnić można dwa rodzaje - okrągłe i ośmiokątne. Smyczki należące do drugiego typu sprawiają wrażenie bardziej sztywnych i dających większy opór podczas gry niż smyczki skrzypcowe okrągłe. 

  • sposób wyważenia - jest to kluczowa kwestia podczas wyboru smyczka do skrzypiec, gdyż ma znaczący wpływ na jego funkcjonowanie. Wybór konkretnego rodzaju zależy jednak od indywidualnych preferencji grającego - nabywając odpowiedni model, warto kierować się zasadą, że smyczek dla skrzypka powinien być przedłużeniem ręki.

  • wiek smyczka skrzypcowego - podobnie, jak w przypadku samych skrzypiec, wiek smyczka również może wpływać na jakość i barwę dźwięku. Posiadanie leciwego smyczka nie musi oznaczać, że gra nim będzie gorsza - wręcz przeciwnie. Dobrej jakości stare smyczki do skrzypiec pozwalają uzyskać aksamitny, przestrzenny i głęboki dźwięk, co jest trudne do osiągnięcia, posiadając nowy, świeżo zakupiony smyczek. Decydując się na zakup używanego smyczka, warto jednak pamiętać, że z czasem może on tracić na sprężystości, ulegając zniszczeniu. Jeśli zatem zależy nam na sztywnym smyczku skrzypcowym, który zapewnia wyraźny, selektywny artykulacyjnie dźwięk, nowy model będzie lepszym rozwiązaniem. Podobnie jednak, jak w przypadku wcześniejszych cech akcesoriów do instrumentów smyczkowych, ta kwestia też jest indywidualna, w pełni uzależniona od umiejętności i preferencji grającego.


Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać smyczek do skrzypiec, aby był lekki, zwrotny, a do tego profesjonalny i odpowiednio dopasowany do naszych muzycznych preferencji zapoznaj się z powyższym poradnikiem. Informacje w nim zawarte pomogą Ci zdobyć podstawową wiedzę, umożliwiając wstępne poszukiwania niezbędnych akcesoriów do instrumentów smyczkowych. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze skrzypcami sięgnij po pomoc doświadczonej osoby - zarówno muzyk mający doświadczenie w grze na skrzypcach, jak i pracownik sklepu muzycznego z pewnością z chęcią udzielą niezbędnych informacji, pomagając tym samym dobrać odpowiedni rodzaj smyczka do skrzypiec.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarz