Gitary akustyczne

eRaty Santander Consumer Bank

nasze aukcje allegro Dla podróżnych zwrot podatku VAT
Gitary akustyczne

Gitara akustyczna to jedna z najchętniej wybieranych gitar przez doświadczonych muzyków jak i początkujących. Swoją popularność zawdzięcza dużej uniwersalności i  donośnemu brzmieniu, dzięki zastosowaniu metalowych strun. Na właściwości brzmieniowe gitary akustycznej duży wpływ mają: kształt pudła rezonansowego, użyte drewno na korpus i podstrun...

Gitara akustyczna to jedna z najchętniej wybieranych gitar przez doświadczonych muzyków jak i początkujących. Swoją popularność zawdzięcza dużej uniwersalności i  donośnemu brzmieniu, dzięki zastosowaniu metalowych strun. Na właściwości brzmieniowe gitary akustycznej duży wpływ mają: kształt pudła rezonansowego, użyte drewno na korpus i podstrunnicę oraz grubość strun.

Wyróżniamy następujące rodzaje kształtów pudeł rezonansowych w gitarach akustycznych:

 

Dreadnought, nazywana również Western. Najpopularniejszy kształt pudła rezonansowego. Duże pudło rezonansowe, pozwala uzyskać mocne brzmienie z charakterystyczną przewagą dolnego pasma. Gitary Dreadnought wykorzystywane są często do akompaniamentu akordowego i gry kostką gitarową.

 

Jumbo lub Super Jumbo to gitara posiadająca dużo w większe pudło rezonansowe od modeli gitar akustycznych o kształcie Dreadnought. Tak budowa pozwala na to aby gitara grała głośniej i głębiej niż modele gitar w kształcie Dreadnought.

Grand auditorium to gitara akustyczna, które posiada charakterystyczne wcięcie w pudle rezonansowym, tzw. cutaway. Wcięcie w dolnej części pudła rezonansowego pozwala na łatwiejszy dostęp do grania w wysokich pozycjach.

 

Concert stosunkowo mały korpus gitary, który uwydatnia średnie tony w grze instrumentu. Gitara akustyczna takiej budowy świetnie sprawdzi się w takich stylach muzycznych jak: blues lub folk.

Grand concert to większy model gitary concert.

OM - Orchestra Model najbardziej uniwersalny model wśród przedstawionych kształtów pudeł rezonansowych gitar akustycznych. Cechą tego modelu pudła rezonansowego jest ciepłe brzmienie z przewagą środkowych tonów. Gitara OM, często wybierana jest przez gitarzystów preferujących grę fingerstyle. 

Z jakich materiałów powstają gitary akustyczne?

Do budowy gitar akustycznych wykorzystuje się najczęściej lite drewno (instrumenty wyższej klasy) oraz sklejkę drzewną (instrumenty budżetowe). Gitara zbudowana z jednego kawałka drewna, charakteryzuje się bogatszym, szlachetniejszym brzmieniem, potrafiącym zachwycić nawet nawet najbardziej wymagających muzyków. Gitary zbudowane ze sklejki drzewnej, sprawdzą się świetnie jako pierwszy instrument lub gitara na wyjazdy i ogniska.

Najpopularniejsze rodzaje drewna na gitary to:

Klon - gitary zbudowane z tego drewna charakteryzują się jasnym, wysokim brzmieniem. Klon jest również wykorzystywany do budowy gryfów gitar oraz podstrunnic.

Palisander - nadaje gitarze ciepłego, pełnego brzmienia. Gitary wykonane z palisandru, są bardzo podatne na artykulację, co sprawia, że wybierane są przez gitarzystów grających techniką fingerstyle. Palisander jest również wykorzystywany do wykonywania podstrunnic. Gitary z palisandrową podstrunnicą charakteryzują się ciemniejszym brzmieniem niż gitary z klonową podstrunnicą.

Świerk - gitara zbudowana z drewna świerkowego pozwala na uzyskanie jasnego i śpiewnego brzmienia instrumentu. Co sprawia, że gitary wykonane z tego drewna są często wybierane przez gitarzystów szukających gitary grającej jasno.

 

Mahoń - ciemne, ciepłe brzmienie to cecha charakterystyczna gitar wykonanych z mahoniu. Na rynku bardzo często zdarzają się konstrukcje gitary wykonanych w całości z mahoniu.

Jak łatwo zauważyć na rynku występuje wiele rodzajów gitar akustycznych, dlatego każdy może znaleźć instrument najbardziej odpowiadających jego upodobaniom. Należy pamiętać, że na brzmienie instrumentu oprócz drewna, strun, kształtu pudła, ma największy wpływ muzyk i jego artykulacja, zwana często “brzmieniem z łapy”.


W sklepie muzycznym Gama24.pl posiadamy bogatą ofertę gitar takich marek jak: Furch, Lag, Cort, Morrison, Alt Nova, Crafter, Takamine, Yamaha, Taylor, Fender, Ibanez.

Więcej

Gitary akustyczne Jest 96 produktów.

na stronę